Odkrywamy sekrety przytorskiego lasu – Bateria Goeben

Oglądaliście kiedyś przygody Gangu Olsena w Jutlandii? Mityczny skarb generała ukryty był w podziemnych bunkrach, w których bohaterowie wielokrotnie się gubili i które rozpalały fantazje telewidzów. Równie wielkie, tajemnicze i kryjące wiele zagadek, ba nawet skarbów obiekty mamy w Świnoujściu! Świnoujska Organizacja Turystyczna zaprasza na wycieczkę po „Wale Atlantyckim” bez wyjeżdżania na wybrzeża Francji czy Norwegii.

Niedzielny spacer, który jest jednym z wydarzeń z cyklu „Świnoujście jest fajne cały rok” tym razem zabierze uczestników do lasu w okolicach Przytoru. To na jego terenie tuż przed wybuchem II wojny światowej niemiecka armia zbudowała w tym czasie największą na wybrzeżu południowego Bałtyku baterie obrony wybrzeża.

Na cześć jednego z pruskich generałów nadano jej nazwę Goeben. Kompleks potężnych żelbetowych bunkrów połączono torami kolejki wąskotorowej, a na północ od nich wzniesiono wieżę kierowania ogniem zwaną dziś potocznie „dzwonem”

– wejdziemy do tajemniczych podziemi, które zachowały się w bardzo dobrym stanie – mówi Piotr Białek, historyk wojskowości, który będzie jednym z przewodników wycieczki – to poza Helem jedyne tak potężne obiekty obrony wybrzeża w naszej części Europy, a ich odkrywanie będzie wymagać od uczestników odwagi, latarek i kaloszy.

Miejsce zbiórki – Dworzec PKP Świnoujście – Przytór w dniu 06.02.2022 o godzinie 11.00

Kontakt do organizatora – 510 898 449

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *