400 000 zł na rejsy do Latarni Morskiej i Fortu Gerharda od GAZ-SYSTEMU!

W dniu 29.06.2023 Samorząd Świnoujścia podpisał porozumienie z firmą GAZ-SYSTEM S.A., który dotyczy działań mających na celu zminimalizowanie skutków zamknięcia w dniu 13.04.2023 ulicy Ku morzu.

W ramach porozumienia, w którym główny nacisk położono na stworzenie alternatywnego dojścia do plaży na prawobrzeżu zadbano także o rozwiązania, które mają ułatwić dostęp od strony wody do zabytków – Latarni Morskiej i Fortu Gerharda – przez kolejne 3 miesiące.

400 000 zł na rejsy i bilety dla dzieci

Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ – SYSTEM S.A., w oparciu o porozumienie
z Samorządem przekaże na podstawie osobnej umowy darowizny 400 000 złotych, które zostaną przeznaczone tylko i wyłącznie na transport wodny w terminie do 30.09.2023. Środki nie są przeznaczone na pokrycie strat Latarni Morskiej czy Fortu Gerharda, ani na ich funkcjonowanie. Powtórzmy – darowizna w stu procentach ma być przeznaczona na obniżenie cen biletów na rejs do prawobrzeżnych atrakcji, w związku z brakiem alternatywnej drogi lądowej. Środki nie wykorzystane do 30.09.2023 na ten cel zgodnie z umową mają być zwrócone do spółki GAZ-SYSTEM S.A.

Organizator transportu za zgodą spółki przygotuje także bezpłatne bilety dla dzieci i młodzieży
z Prawobrzeża, które będą dystrybuowane przez lokalne samorządy.

Co po 3 miesiącach?

 Wkrótce rozpocznie się kolejna runda negocjacji Samorządu z GAZ-SYSTEM, w wyniku których mają zostać przygotowane rozwiązania docelowe – czyli to, jak będzie wyglądał dostęp do zabytków i plaży po 30.09.2023 Warto przypomnieć, że dotychczas plaża i zabytki funkcjonowały przez cały rok.

– Dziękujemy Samorządowi i spółce GAZ-SYSTEM S.A. i liczymy, że transport wodny będzie się cieszył duża popularnością. Pozwoli to zminimalizować nasze straty i przetrwać kilka kolejnych miesięcy – mówi Piotr Piwowarczyk gospodarz Fortu Gerharda. – Podtrzymujemy stanowisko i przypominamy, że zabytki nie mogą funkcjonować bez dostępu od strony lądu i tylko przez 3 miesiące w roku.

Warto przypomnieć, że spółka GAZ-SYSTEM S.A. pomogła w podobny sposób wiosną Stowarzyszeniu Miłośników Latarń Morskich w Świnoujściu.  Organizacji opiekującej się Latarnią przekazano środki na realizację projektu: ”Latarnie Morskie nad Bałtykiem – pomniki historii dziedzictwa morskiego. Edycja 2023”. Wówczas, w związku z zamknięciem ulicy Ku Morzu sfinansowano rejsy do Latarni Morskiej dla półtora tysiąca dzieci i młodzieży, które odbywały podróż do Świnoujścia w ramach programu ministra edukacji „Poznaj Polskę”.

 – Spółka GAZ-SYSTEM S.A. darowiznę przekaże fundacji im. Karola Esteichera, która powstała w 2021 roku. Fundacja ma na celu ochronę zabytków i została powołana do wsparcia przede wszystkim dziedzictwa kulturowego Świnoujścia – mówi Agata Kucharska z fundacji. Fundacja będzie koordynować przekazanie funduszy na rejsy, a niewykorzystane na ten cel środki zwróci spółce – dodaje Kucharska. – Mamy nadzieję, że mimo braku dostępu od strony lądu zabytki odwiedzą tysiące osób, które zdecydują się na rejs statkiem.

Od 03 lipca 2023 roku zwiedzanie Latarni Morskiej, Fortu Gerharda i rejs w dwie strony będzie kosztować 40 zł (dla osób powyżej 14 roku życia) i 30 złotych (dla dzieci poniżej 14 roku życia).

GAZ-SYSTEM – sponsor wydarzenia: Latarnie Morskie nad Bałtykiem – pomniki historii dziedzictwa morskiego – jest spółką o strategicznym znaczeniu dla polskiej gospodarki i bezpieczeństwa energetycznego kraju. Zarządza prawie 12 tys. km gazociągów przesyłowych i jest właścicielem Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu.  Od kilku lat konsekwentnie działa w celu dywersyfikacji źródeł i kierunków dostaw gazu do Polski, aby mieć niezależność gazową i stworzyć perspektywy rozwoju rynku gazu w regionie. GAZ-SYSTEM zapewnia ciągłość zasilania odbiorców dzięki m.in. rozbudowie Terminalu LNG, uruchomieniu gazociągu Baltic Pipe oraz interkonektorów z Litwą i Słowacją.  

 

GAZ-SYSTEM jest odpowiedzialnym inwestorem i dobrym sąsiadem dla społeczności lokalnych. Jako sponsor wydarzeń kulturalnych i obiektów zabytkowych, takich jak Latarnia Morska, Podziemne Miasto czy Fort Gerharda w Świnoujściu, ma wpływ na zachowanie dla pokoleń historii naszego kraju. Spółka aktywnie angażuje się w liczne działania prospołeczne, finansuje projekty z zakresu kultury, sztuki i ochrony środowiska naturalnego w całej Polsce. Działalność charytatywna obejmuje także programy edukacyjne, zakup sprzętu multimedialnego dla szkół i jednostek ochotniczej straży pożarnej. Szkoły techniczne objęte patronatem GAZ-SYSTEM otrzymują doposażenie pracowni dydaktycznych i możliwość praktyk zawodowych w spółce. Priorytetem spółki jest budowanie dobrych relacji z otoczeniem społecznym i gospodarczym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *