OPŁATA KURTAXE

Informujemy, że od dnia 01.04.2023 zwiększa się koszt opłaty uzdrowiskowej po niemieckiej stronie wyspy Uznam! Opłata wzrasta o 1,20 euro do sumy 3,90 euro od osoby. Zmienia się także zakres ulg – opłatą objęte będą także dzieci powyżej 6 roku życia.

Kurtaxe będzie obowiązywała na 90 procentach niemieckiej części wyspy Uznam, a w ramach nowej karty będzie można korzystać bezpłatnie z komunikacji (transportu publicznego w tym pociągu UBB na wyspie). W związku z planowanymi zmianami w mijającym tygodniu zarząd i przedstawiciele naszej organizacji spotkali się z Michaelem Steuerem Dyrektorem Zarządzającym Uznam Tourism GmbH oraz Thomasem Heilmannen, Dyrektorem uzdrowiska cesarskich łaźni Ahlbeck Heringsdorf Bansin. Doszło także do drugiego spotkania z niemieckimi przedsiębiorcami.

W czasie rozmów wyraziliśmy ubolewanie, że przy trwającym 2 lata projekcie nie poproszono nas o konsultacje (nie informowano o nim przedsiębiorców z polskiej części wyspy Uznam). W związku z wcześniej wymienionym nie dokonano żadnej analizy wpływu takiej podwyżki np. na jednodniowy ruch turystyczny z Polski.

Osobną kwestią, którą przy okazji poruszono, jest konieczności ponoszenia takiej opłaty przez mieszkańców Świnoujścia. Podjęliśmy starania, by mimo zaawansowania projektu włączyć się w jego reorganizacje tak, by dać szansę np. naszym operatorom na niższe stawki, a mieszkańców Świnoujścia zwolnic całkowicie z tego typu daniny.

Sprawa z kurtaxe pokazuje, jak ważna jest współpraca ze stroną niemiecką – zamierzamy w najbliższym czasie ja zacieśnić, także po to, by skutecznie skorzystać ze środków unijnych na rozwój turystyki, o które będzie można już niedługo aplikować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *