Latarniczka Basia Jurewicz przeszła na emeryturę!

Historię tworzą ludzie! Takim człowiekiem jest bez wątpienia Basia Jurewicz, która przez blisko 40 lat swojego życia była pracownikiem Urzędu Morskiego i Latarni Morskiej w Świnoujściu, członkiem Stowarzyszenia Miłośników Latarń Morskich w Szczecinie i symbolem, wizytówką naszej Świnoujskiej Latarni. Praca na latarni była dla niej jak służba, spędziła w niej ponad 60 tysięcy godzin i przywitała swoim uśmiechem blisko 2 000 000 osób! Pani Basia, członek honorowy od 23.03 po blisko 60 latach pracy zawodowej przeszła na „prawdziwą” emeryturę!

Barbara Jurewicz, która od wielu lat jest żywy symbolem i sercem świnoujskiej latarni morskiej urodziła się w Darłowie. Pierwszą pracę podjęła w wieku 17 lat- w klubie wojskowym, później internacie jednostki Lotnictwa Marynarki Wojennej. Po kilku latach życiowe ścieżki sprowadziły ją do Świnoujścia, gdzie mieszka od ponad 40 lat.

Od początku pobytu na wyspach pracowała w świnoujskim kapitanacie- w Urzędzie Morskim. Gdy udostępniono latarnie morską w Świnoujściu dla ruchu turystycznego poprosiła swoich przełożonych o możliwość zmiany miejsca pracy- większość świnoujskich marynarzy pamięta ją z działu dokumentów morskich, gdzie zajmowała się wydawaniem książeczek żeglarskich i okrętowaniem załóg na statki.

Na latarni morskiej znalazła swoje wymarzone miejsce do pracy i życia, całkowicie oddała się temu wyjątkowemu zabytkowi, angażując się w wiele wyjątkowych wydarzeń, które były organizowane przez Stowarzyszenie Miłośników Latarń Morskich.

„Nie ukrywam, że zanim trafiłam tutaj moje życie nie było łatwe. Większość dobrych wspomnień to właśnie te, które są związane z latarnią. Duma z wielkiej flagi, która załopotała na jej szczycie 10 lat temu pierwszy raz – naprawdę większość nas wtedy płakała z dumy i wzruszenia. Radość, gdy wspomnę morskie parady z Neptunem. I niemal 2 miliony zazwyczaj uśmiechniętych gości, którymi przez te wszystkie lata powiedziałam dzień dobry.” – mówi Basia.

Mimo uzyskania wiele lat temu wieku emerytalnego Basia Jurewicz pracowała na latarni do marca 2023 roku. Po blisko 60 latach pracy zawodowej, 40 latach pracy w Urzędzie Morskim i blisko 20 na latarni morskiej w Świnoujściu. Obiecała, że dopóki pozwoli jej zdrowie będzie wspierać Latarnię i pracować społecznie na rzecz swojego ukochanego miasta- Świnoujścia i Stowarzyszenia.

Decyzją Zarządu Stowarzyszenia Miłośników Latarń Morskich w Szczecinie dnia 23 marca 2023 Barbara Jurewicz została uhonorowana tytułem Honorowego Członka Stowarzyszenia Miłośników Latarń Morskich, a w czasie pożegnania zorganizowanego przez Zarząd Świnoujskiej Organizacji Turystycznej, podziękowania za wieloletnią pracę złożyli między innymi Pan Janusz Żmurkiewicz Prezydent Świnoujścia, Pani Barbara Michalska Pierwszy Zastępca Prezydenta, Pani Elżbieta Jabłońska Przewodnicząca Rady Miasta, dowódca 8 FOW i przyjaciele.

Warto dodać, że wzruszającą uroczystość uświetnili swoją obecnością muzycy Orkiestry Wojskowej Marynarki Wojennej z kapelmistrzem Orkiestry reprezentacyjnej Marynarki Wojennej kapitanem Grzegorzem Rudnikiem.

Pięknej emerytury i zdrowia Kochana Basiu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *